آیا جهان نامتناهی است؟

وقتی در شبی تاریک به آسمان نگاه می‌کنید و ستاره‌های بی‌شماری را می‌بینید که در آسمان پراکنده‌اند، فکر کردن به نامتناهی بودن جهان کار ساده‌ای است. شاید این تصاویر را همچون ستارگانی درخشان در سقف اتاق خواب خود شبیه سازی کرده باشید. دکوری زیبا برای تماشا، سقفی بلند اما مرده است. در هر حال، علم واقعا نمی‌تواند به ما بگوید که آیا جهان محدود است یا نامحدود.

محققان در این زمینه هم، مانند سایر موضوعات تئوری‌هایی دارند. یک گروه محقق، بعد از تجزیه و تحلیل نقشه‌های ایجاد شده توسط مشاهدات Byron Oscilliation Spectrographic Survey(BOSS)، تلسکوپی فوق‌العاده قدرتمند در نیومکزیکو، این گونه تشخیص دادند که طرح جهان، بسیار مسطح است. این نظرسنجی براساس مشاهده “تنها” 1.2 میلیون کهکشان که به مانند قطره‌ای در جهان است، شکل گرفته است اما شاهدی قوی است که نشان می‌دهد جهان ما کروی شکل نیست.

بنابراین، آیا این سطح بی‌پایان است؟ پاسخ به این سوال غیر ممکن است. تئوری حاکم این است که انفجار بزرگ (بیگ بنگ) باعث شده جهان به طور مداوم، سریع‌تر از سرعت نور گسترش پیدا کند. از آنجا که نمی‌توانیم فرای سرعت نور را ببینیم، در واقع ما هرگز نخواهیم فهمید که آیا جهان دارای هیچ لبه‌ای هست یا خیر.

به احتمال زیاد ما باید زندگی خود را با این سوال بگذرانیم که ماهیت دقیق اندازه دنیا چقدر است. این یک راز است، درست مانند رازهای بسیار دیگری که بی‌جواب مانده‌اند. این موضوع جذاب و فریبنده ذهن ما را جذب می‌کند اما هرگز پاسخ درستی برای آن ارائه نمی‌دهد.

شما درگیر سوالاتی مانند اندازه جهان یا چگونگی پیدایش حیات بر روی زمین باشید یا نه، باید بدانید که این سوال ها ماهیتی پر پیچ و تاب دارند که قابل درک یا توضیح نیستند. چنین سوالاتی ممکن است در تمام طول زندگی ذهن ما را به خود مشغول کنند، اما خود این موضوع هم امری ضروری در تجارب انسانی است.

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
ژوئیهٔ ۲۹, ۲۰۲۰, ۱۱:۱۷ قبل از ظهر - saleh
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر