با شایع ترین بیماری های طیور بیشتر آشنا شوید


افراد زیادی علاقه مند به پرورش طیور هستند اما بدون اطلاعات کافی شانس موفقیت بسیار کمی دارند. چرا که بیماری های طیور می تواند از لحاظ اقتصادی ضربه های مهلکی به آنها وارد کند بنابراین لازم است که افراد قبل از اقدام به راه اندازی واحدهای پرورش طیور اطلاعات خود را در مورد شرایط زندگی طیور و نیز روش‌های پیشگیری، تشخیص و درمان طیور بالا ببرند.

در این مقاله ما ابتدا بیماری های شایع در طیور را معرفی می‌کنیم و در ادامه روش‌های پیشگیری از این بیماری‌ها، نحوه تشخیص و مبارزه با آنها را توضیح می دهیم.

معرفی شایع‌ترین بیماری ‌های طیور و روش‌های تشخیص و درمان آنها


1- بیماری نیوکاسل در پرندگان (از بیماری های شایع در طیور)
بیماری نیوکاسل از مهم‌ترین بیماری ‌های طیور بخصوص در مرغ و خروس و جوجه مرغ است در سایر پرندگان مثل بوقلمون هم وجود دارد اما به دلیل این که تعداد مرغ و خروس های پرورشی در یک سالن در کنار هم زیاد است شیوع بیشتری در آنها دیده می شود.

بیماری نیوکاسل یک بیماری واگیردار است که امکان انتقال آن از پرنده بیمار به پرنده سالم و نیز از تخم مرغ بیمار به جوجه وجود دارد. جوجه ها در مقابل این بیماری بسیار حساس اند و در صورت ابتلا به آن معمولا تلف می‌شوند. عامل بیماری نیوکاسل ویروسی به نام پارامیکسو ویروس است.

روش‌های تشخیص بیماری نیوکاسل:
در پرنده مبتلا به نیوکاسل عوامل مختلفی می تواند بروز پیدا کند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بی اشتهایی
افتادگی بال
گیجی
لرزش
تورم چشم و گلو
تنگی نفس
چرخش گردن و سر به دور بدن
اسهال سبز رنگ
فلجی یک طرفه و یا کامل و در نهایت مرگ
درمان بیماری نیوکاسل:
معمولا هزینه درمان نیوکاسل بسیار زیاد است و نسبت به این هزینه کارایی زیادی هم وجود ندارد بنابراین معمولا درمان این بیماری انجام نمی‌شود. پس بهتر است اقدامات پیشگیرانه انجام شود تا از تلف شدن طیور جلوگیری شود.

پیش‌گیری از بیماری نیوکاسل:
بهترین راه پیشگیری جدا نگه داشتن طیور سالم از طیور آلوده و آلودگی است. به ویژه در مورد جوجه ها باید حساسیت زیاد به خرج داد و محیط آنها را کاملا جدا و بهداشتی نگاه داشت.
واکسیناسیون هم می تواند از ابتلای طیور به بیماری نیوکاسل پیشگیری کند. واکسیناسیون با مشورت دامپزشک و در زمان مشخص باید انجام شود. واکسن نیوکاسل چند نوع مختلف دارد که در ایران هم سه نوع از آن موجود است.
قابل ذکر است که در بسیاری از بیماری ‌های طیور ، از جمله نیوکاسل، لاشه پرنده هم می تواند عامل انتقال بیماری باشد و افرادی که با مرغ ها یا لاشه های آلوده سروکار دارند ممکن است دچار التهاب چشم شوند.
 
2- بیماری آنفولانزای مرغی از خطرناکترین بیماری های طیور
یکی دیگر از بیماری ‌های طیور که هر ساله خبرهای شیوع آن را می‌شنویم آنفولانزای پرندگان یا آنفولانزای مرغی است که در اثر آلودگی پرندگان به ویروس آنفولانزا ایجاد می شود. این بیماری بسیار خطرناک است و به ویژه در مرغ و خروس و بوقلمون کشنده است.

روش‌های تشخیص بیماری آنفولانزای مرغی:
معمولا پرندگان مبتلا به این آنفولانزا قبل از بروز علائم از بین می روند. در صورت مرگ ناگهانی طیور باید به بیماری آنفولانزا مشکوک شوید. در این زمان با آزمایش بر روی لاشه می توان بیماری را تشخیص داد.

درمان بیماری آنفولانزای مرغی:
آنفولانزا درمان به خصوصی نداشته و در صورت تایید آلودگی پرنده به ویروس آنفولانزا لازم است تمام پرندگانی که تا شعاع یک کیلومتری زندگی می کنند معدوم شود تا از انتشار بیماری جلوگیری شود. ماشین های انتقال کود، دان و غذا و تجهیزات مرغداری ها هم می توانند عامل انتشار ویروس آنفولانزا باشند اما می‌توان با بررسی دقیق آنها در صورت وجود آلودگی، آن را به موقع تشخیص داد.

پیش‌گیری از بیماری آنفولانزا:
پرندگان مهاجر و نیز آبزیانی مثل اردک و غاز مهم‌ترین عوامل انتشار بیماری های طیور از جمله بیماری آنفولانزا هستند پس لازم است از برخورد پرندگان مهاجر و وحشی با طیور خود ممانعت نمایید. آنفولانزای مرغی از جدی ترین بیماری های طیور است چرا که تلفات بسیار سنگینی می تواند در بر داشته باشد.

باید توجه داشت که امکان انتقال بعضی از بیماری های طیور از پرنده به انسان وجود دارد مثل آنفولانزای مرغی که در انسان حتی می تواند کشنده هم باشد.

 
3- بیماری گامبورو یا بورس عفونی
بیماری گامبورو یا بورس عفونی نیز یکی از بیماری های طیور است که به طور ویژه ماکیان، بوقلمون و اردک را درگیر می‌کند. عامل این بیماری نوعی ویروس است که بسیار مقاوم بوده و حتی پس از ضدعفونی های بسیار شدید باز هم می تواند زنده بماند و بیماری ایجاد کند. حشرات می توانند ناقل این بیماری باشند. گامبورو از تخم به جوجه منتقل نمی شود اما امکان انتقال آن از یک جوجه به جوجه دیگر وجود دارد.

جوجه های دو تا شش هفته استعداد بالایی برای ابتلا به گامبورو دارند. در صورت ابتلای طیور به بیماری گامبورو انتشار بیماری در کل جمعیت طیور 100% و میزان تلفات آنها 20% است.

روش‌های تشخیص بیماری گامبورو:
علائم: بعضی از علائم ابتلای طیور به گامبورو در زیر ذکر شده اند:

بی اشتهایی پرنده
افسردگی و بی حال
پرهای به هم ریخته
اسهال سفید و آبکی
خونریزی در قسمت مقعد پرنده و اسهال خونی
درمان بیماری گامبورو:
در مواردی که بیماری های طیور به علت عفونت ویروسی ایجاد می شوند، درمان قطعی برای آن وجود ندارد و تنها می توان با ضد عفونی مکرر محیط و تجهیزات با فرمالین و ترکیبات یدوفور و نیز تقویت پرندگان به آنها در درمان بیماری کمک کرد. اما بهترین راه برای مبارزه با بیماری گامبورو، که سیستم ایمنی پرنده را بسیار ضعیف می کند، پیشگیری است.

پیش‌گیری از بیماری گامبورو:
از جمله راه های پیشگیری از گامبورو حفظ بهداشت اماکن نگهداری از طیور و نیز رعایت بهداشت توسط کارکنان آنجا است تا از ورود ویروس به این مکان ها ممانعت شود.

امروزه برای پیشگیری از بسیاری از بیماری های طیور، واکسن مربوطه وجود دارد. مهم ترین راه پیش گیری از گامبورو یا بورس عفونی، واکسیناسیون است. جوجه های تازه متولد شده تا حدود دو تا سه هفته پس از تولد هنوز ایمنی مادری دارند بنابراین این دو سه هفته بهترین زمان واکسیناسیون است.

4- بیماری کلی باسیلوز
از دیگر بیماری های طیور می توان به کلی باسیلوزیس اشاره کرد. کلی باسیلوز یک بیماری عفونی است که در اثر ابتلا به باکتری اشریشیا کلای ایجاد می شود. در این بیماری بسته به نحوه ابتلای پرنده به بیماری، دستگاه های مختلف می تواند درگیر شود و بنابراین علائم متفاوتی ایجاد می شود. باکتری می تواند از طریق دستگاه گوارش وارد شده و سبب بیماری های گوارشی مثل عفونت روده و اسهال شود.

روش‌های تشخیص بیماری کلی باسیلوز:
پرنده در این حالت بی حال شده و بسیار بی اشتها می شود. در صورت ابتلای جوجه درون تخم به کلی باسیلوزیس، کیسه زرده متلاشی شده و ناف ورم می‌کند و سبب تلف شدن جوجه می شود.
اگر باکتری اشریشیا کلای از طریق تنفس (مثلا گرد و غبار آلوده به باکتری) وارد بدن پرنده شود، سیستم تنفسی را درگیر می کند در این حالت تنفس پرنده سخت و دشوار می شود. کیسه های هوایی ضخیم می شوند و عفونت تنفسی پدید می آید.
در صورت درگیری سایر اندام‌ها علائمی مثل تورم مفاصل، فلج شدگی، کور شدن، میوکاردیت، پریکاردیت، عدم تخم گذاری و … دیده می شود.
درمان بیماری کلی باسیلوز:

در مواردی از بیماری های طیور که عامل بیماری زا باکتری باشد، می توان برای درمان از انواع آنتی بیوتیک های مربوطه، طبق نظر پزشک، استفاده کرد.

پیش‌گیری از بیماری کلی باسیلوز:
بهترین پیشگیری ضدعفونی مداوم محیط می باشد.

5- بیماری برونشیت طیور
برونشیت طیور هم از جمله رایج ترین بیماری های طیور است که دستگاه تنفس پرنده را درگیر می کند.

روش‌های تشخیص بیماری برونشیت طیور:
در این حالت علائمی مثل علایم زیر دیده می شود.

سرفه
آبریزش بینی
تنفس صدا دار
اسهال چرب و سفید
بی حال شدگی
در جوجه های تخم گذار هم تعداد تخم ها کاهش می یابد چرا که ویروس عامل برونشیت در دستگاه تناسلی هم نفوذ می کند.
درمان بیماری برونشیت طیور:

از آنجا که این بیماری تنفسی است به راحتی می تواند از طریق تنفس به تمام گله منتقل شده و تلفات سنگینی در بر داشته باشد پس بهترین راه مبارزه با آن پیش گیری از طریق واکسیناسیون است. البته یک سری دارو ها و آنتی بیوتیک هایی طبق تجویز دامپزشک نیز برای درمان کارساز خواهد بود.

پیش‌گیری از بیماری برونشیت:
به طور کلی در برابر تمام بیماری های طیور، رعایت بهداشت سالن نگهداری و ضدعفونی به موقع آن هم یکی از اقدامات پیشگیرانه است.

 

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده

saleh1091

محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
ژوئیهٔ ۲۹, ۲۰۲۰, ۱۱:۱۷ قبل از ظهر - saleh
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر