تشخیص و درمان کبد چرب

یک متخصص تغذیه گفت: به طور معمول در مراحل اولیه ی بیماری کبد چرب، علامتی را در افراد مبتلا مشاهده نمی کنیم اما به مرور زمان علامت های عمومی بیماری نمایان می شود.
به گزارش « شیعه نیوز »، شهاب اولیایی رژیم شناس و متخصص تغذیه گفت: در واقع به تجمع چربی در سلول های کبدی، کبد چرب گفته می شود. شرایطی که به جای سلول های واقعی کبد، چربی قرار می گیرد و به مرور زمان باعث اختلال در عملکرد کبد می شود. افراد مبتلا به این بیماری با دو نوع اصلی کبد چرب یعنی الکلی و غیرالکلی رو به رو هستند که هرکدام با روش های مختلفی باعث تجمع چربی در سلول های کبدی می شوند.
این رژیم شناس و متخصص تغذیه مطرح کرد:کبد چرب معمولا بدون علامت است، به خصوص در مراحل اولیه ی این بیماری، علامتی را در افراد مبتلا مشاهده نمی کنیم. اما به مرور زمان اختلال در عملکرد کبد شروع شده و علامت های عمومی بیماری نمایان می شود. در واقع خستگی، بی قراری، حساسیت غیرطبیعی یا درد حساس به لمس یا فشار در سمت راست شکم، بزرگی کبد، بی اشتهایی، ضعف مفرط، تهوع، کاهش وزن، کاهش تمرکز، تیرگی پوست (مخصوصا در ناحیه گردن و زیر بغل) و همچنین وجود ضایعات پوستی تیره رنگ می تواند از علامت های کبد چرب باشد.
اولیایی در ادامه افزود: به طور معمول بیماری کبدچرب در معاینات و آزمایشات خونی که شامل تست های عملکرد کبد هستند تشخیص داده می شود و در مراحل بعدی تصویر برداری هایی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص کبد چرب استفاده می شود.
او بیان کرد: کبد چرب را می توان بیماری سبک زندگی دانست. در واقع بیشتر کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند سبک زندگی شهرنشینی غیر فعال و شرایط تغذیه ای نامناسب را به خود اختصاص داده اند. هرچند وراثت هم می تواند در ابتلا به کبدچرب تاثیرگذار باشد، اما عوامل محیطی، تغذیه ای، کم تحرکی و استرس نقش موثری در ابتلا به این بیماری .

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
ژوئیهٔ ۲۹, ۲۰۲۰, ۱۱:۱۷ قبل از ظهر - saleh
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر