چطور می‌توان سرطان را از بین برد؟

دانشمندان بر این باورند که ما هرگز برای تمامی انواع سرطان درمانی نخواهیم یافت، اما چشم‌انداز و راه‌های درمانی سرطان در حال تکامل یافتن است.

سرطان یک تهدید معمول برای بشر است. هر سال، تنها در آمریکا بیش از نیم میلیون بیمار مبتلا به انواع سرطان‌ها می‌میرند. با این حال، ترس خانواده‌هایی که با این بیماری آشنا هستند کمتر نمی‌شود.

سرطان اشکال مختلفی دارد و بر بخش‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد، اما نشانه‌های این بیماری تکرر غیر قابل کنترل سلول‌ها است. تومورها بزرگ شده و گسترش پیدا می‌کنند، بدن را به نابودی می‌کشند و منجر به مرگ می‌شوند.

این رشد به دلیل آسیب DNA اتفاق می‌افتد. البته، DNA، دستورالعمل‌هایی برای تمامی نقش‌های بدن شامل رشد سلول‌ها، فراهم می‌آورد. دلیل به وقوع پیوستن این آسیب، فاکتورهای خاصی از شیوه زندگی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، استعمال تنباکو یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا است.

با کمی برآورد، بیش از یک سوم سرطان‌ها با اجتناب از عادات سرطان‌زا قابل پیشگیری هستند. با این حال، انتخاب‌هایی که ما در زندگی داریم تنها بخشی از این معادله است. فاکتورهای دیگری هم در این میدان نقش بازی می‌کنند. بسیاری از مردم DNA مضر را از والدین خود به ارث می‌برند و حتی اگر تماما زندگی سالمی داشته باشند، باز هم مستعد ابتلا به سرطان هستند.

متغیرهای بی‌شمار و چینش ژنتیکی منحصربفرد انسان‌ها، دانشمندان را به این شک می‌اندازند که آنها هرگز نخواهند توانست برای تمامی انواع سرطان راهی برای درمان کشف کنند. ضعف‌های محیطی و ناهنجاری‌های بدنی بسیار زیادی وجود دارد که تشخیص و مورد حمله قرار دادن همه آنها تنها با یک گلوله جادویی امکان‌پذیر است.

خبر خوب این که چشم‌انداز و راه‌های درمان سرطان در حال پیشرفت است. هر سال، ما جنبه‌های جدیدی از این بیماری را کشف می‌کنیم. راه‌های درمان آن در حال بهبود یافتن هستند، بیمار درد کمتری را تحمل می‌کند و به کیفیت زندگی او افزوده می‌شود. بنابراین، اگرچه ممکن است هرگز نتوانیم سرطان را شکست دهیم، با این حال ما به مقابله با آن ادامه خواهیم داد، زندگی خود را بهتر خواهیم ساخت و جلوه ترسناک آن را کمرنگ‌تر خواهیم کرد.

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
ژوئیهٔ ۲۹, ۲۰۲۰, ۱۱:۱۷ قبل از ظهر - saleh
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر