چند گونه زنده بر روی زمین وجود دارد؟

براساس برآوردهای انجام شده، ما تنها 1.5 میلیون گونه، یا به عبارتی 15 درصد از گونه‌های موجود در جهان را می‌شناسیم.

زمین منزلگاه دامنه خیره کننده‌ای از موجودات و گیاهان است. فلامینگوهای صورتی آسمان را در بر می‌گیرند، فیل‌های عظیم الجثه در زمین‌های ساوانا پای می‌کوبند و میوه‌ها و قارچ‌های عجیبی در همه جا از نظر پنهان مانده‌اند. هرگز نخواهیم فهمید چند گونه مختلف در سیاره ما زندگی می‌کنند. تنها می‌توانیم بگوییم این گونه‌ها بسیار زیاد هستند. اما این واقعیت دانشمندان را از تلاش برای شناخت گونه‌های بیشتر باز نمی‌دارد.

کارل لینه (Carl Linnaeus) گیاه شناس، دو و نیم قرن پیش متوجه شد که انسان‌ها به سیستمی برای پیگیری گونه‌های مختلف سیاره نیاز دارند. او با استفاده از زبان دسته‌بندی، گیاهان و حیوانات را با ذکر نام طبقه بندی کرد.

ما بعد از نسل‌ها مطالعه در این زمینه، برآورد کردیم که هنوز تنها 1.5 میلیون گونه یا حدود 15 درصد از کل گونه‌های این سیاره را شناخته‌ایم. این یعنی اکثر موجودات زنده هنوز به توصیفاتی کافی نیاز دارند. این موضوع بخصوص درباره گونه‌های کم‌ارزش انگاشته شده و نادیده گرفته شده‌ای مانند قارچ‌ها نیز صدق می‌کند، ما در مورد گونه‌های مختلف قارچ تنها 10 درصد اطلاعات داریم. برخلاف آن، در مورد پستانداران مطالعات خوبی انجام داده‌ایم و اطلاعات مناسبی نیز در دست داریم.

تمامی اعداد از نظر آماری، حدسی هستند، بنابراین، شاید ما هرگز صحت این تعداد را واقعا ندانیم. شاید دغدغه بزرگ‌تر ما این باشد که به نظر می‌رسد گونه‌های کنونی ما با سرعتی بسیار بیش از آنچه که در طی آن دایناسورها نابود شدند (65 میلیون سال) رو به نابودی می‌گذارند. با این همه، اگر گونه‌های مختلف ناپدید می‌شوند، می‌توانیم این را هم در نظر داشته باشیم که شاید انسان‌ها گونه بعدی رو به انقراض باشد.

 

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
ژوئیهٔ ۲۹, ۲۰۲۰, ۱۱:۱۷ قبل از ظهر - saleh
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر