چگونه با همسر شکاک رفتار کنیم؟

یک همسر شکاک و بدبین، می‌تواند لحظات بسیار سختی را در زندگی زناشویی به وجود آورد. تصور کنید به یک مهمانی دعوت شده‌اید، به امید خوشگذرانی و داشتن لحظات خوب، خودتان را آماده می‌کنید اما در مهمانی متوجه می‌شوید که همسرتان مدام شما را زیر نظر دارد؛ یک نگاه ساده، خنده یا صحبت کردن با فردی دیگر باعث می‌شود به شکل غیر منتظره‌ای واکنش نشان دهد یا مدام به شما اخم کند. در آن لحظه هم نگران این هستید که دیگران متوجه رفتارهای غیر عادی او شوند و هم احساس ناامیدی، عصبانیت و ناباوری در شما موج می‌زند. طولی نمی‌کشد که این رفتارها شما را به ستوه آورده و حتی ممکن است به طلاق و جدایی فکر کنید. اما بهتر است قبل از هر تصمیمی از دلایل شکاک بودن همسر و راه‌های برخورد با او اطلاعات به دست آورید.
همسر شکاک | چرا همسرم بدبین است؟
بدبینی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که علل و عوامل مختلفی در ایجاد آن تأثیرگذار هستند. شناسایی این عوامل به شما کمک می‌کند تا بتوانید رفتارهای مناسب‌تری را در پیش گرفته و به سازگاری بالاتری در زندگی مشترک دست پیدا کنید. از جمله مهم‌ترین علل بدبینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. داشتن تجربیات ناخوشایند در سبک ارتباطی با والدین
پرورش یافتن در محیط خانوادگی که افراد در آن دائماً با بدرفتاری مواجه می‌شوند و نیازهای آن‌ها به خصوص در دوران کودکی ناکام می ماند، باعث می‌شود که افراد نگاه بدبینانه‌ای را نسبت به دنیا شکل دهند. در واقع روانشناسان معتقدند سال‌های اولیه کودکی و کیفیت ارتباط با والدین، تعیین کننده اساس شکل‌گیری اعتماد به دنیا است. در نتیجه فردی که مادر یا پدر خود را نامطمئن و غیر قابل اعتماد درک می‌کند در آینده ممکن است در شکل دادن روابط عمیق با دیگران نیز دچار مشکل شود.
اگر احساس می‌کنید که همسرتان در ارتباط با والدین خود در گذشته با مشکل مواجه بوده و امروزه نیز این مشکلات بر رفتارهای او تاثیر می‌گذارد، بهترین کار این است که به او کمک کنید از یک روانشناس برای بهبود اوضاع کمک بگیرد. توجه داشته باشید که سرزنش کردن خانواده همسر یا بدگویی از آن‌ها نه تنها بدبینی‌های همسرتان را کم‌تر نمی‌کند بلکه باعث بدتر شدن شرایط و دعواهای بیشتر نیز می‌شود. 

2. همسر شکاک | داشتن تجربیات ناخوشایند در ارتباط عاطفی
بنیان یک رابطه عاطفی بر اعتماد ساخته می‌شود. وقتی یکی از زوجین با رفتارهایی نظیر خیانت یا شیطنت‌های بی‌جا دائماً اعتماد فرد مقابل را تحریک می‌کند، در واقع بنیان رابطه را هدف قرار داده و در جهت تخریب ارتباط زناشویی گام برمی‌دارد. در نتیجه بدبینی همیشه صفتی نیست که از گذشته همراه فرد وجود داشته باشد بلکه می‌تواند در جریان رابطه عاطفی و مشاهده رفتارهای شک برانگیز از جانب همسر نیز ایجاد شود.

3. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اخبار منفی
بسیاری از افراد در زندگی شخصی خود نه از جانب والدین و نه از جانب همسر با رویدادهای منفی که اعتماد آن‌ها را تهدید کند، مواجه نمی‌شوند اما بازهم بدبینی و شک زیادی را از خود بروز می‌دهند. این مسئله می‌تواند بازتابی از محیط پیرامون و قرار گرفتن در معرض اخبار منفی نظیر افزایش آمار خیانت یا مشاهده آشنایانی که با این مسائل مواجه شدند، باشد.

4. ابتلا به اختلال شخصیت پارانویید
گاهی اوقات بدبینی تبدیل به یک صفت شخصیتی غالب در زندگی فرد می‌شود به طوری که الگوی کل روابط بین فردی را تشکیل می‌دهد. در این شرایط همسرتان نه تنها به شما بدبین است بلکه در کلیه روابط خود با سایر افراد نیز به سختی اعتماد کرده و نمی‌تواند ارتباط چندان عمیقی با دیگران برقرار کند.
اگر این الگوی کلی در حدی باشد که عملکرد زندگی همسرتان را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلاتی در ابعاد مختلف زندگی نظیر شغل، تحصیل یا قطع شدن روابط دوستانه شده، نشان دهنده وجود یک اختلال است که برای بهبود به دریافت خدمات روانشناختی نیاز دارد. توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که هرگز به همسرتان برچسب نزنید و از مشکلات روحی روانی او به عنوان سلاحی جهت دفاع از خود استفاده نکنید. در این شرایط بهترین کار این است که به همسرتان کمک کنید از یک مشاور روانشناس کمک بگیرد. 

5. ابتلا به اختلالات سوءمصرف مواد
یکی از عوارض سوءمصرف برخی مواد نظیر شیشه و توهم‌زاها دچار شدن به بدبینی و شکاکیت بیمارگون است. اگر همسرتان به یک باره خلقیاتش تغییر می‌کند و سوءظن‌های عجیب یا بسیار افراطی را در مورد شما یا دیگران مطرح می‌کند، ممکن است تحت تاثیر مصرف مواد خاصی قرار داشته باشد. با این حال فوراً به خاطر بدبینی همسر در مورد اعتیاد او قضاوت نکنید. پیش از هر چیز تلاش کنید با یک روانشناس متخصص در حیطه اعتیاد مشورت کرده و در مورد سایر علامت‌های اعتیاد به مواد مخدر آگاه شوید.

زندگی با همسر شکاک چگونه است؟
همسر شکاک، می‌خواهد که شما را همیشه تحت کنترل قرار دهد پس بیش از اندازه محدودتان می‌کند. آرامش ندارد و ذهنش درگیر این است که شاید به او خیانت کنید. ممکن است در ابتدای رابطه متوجه حساسیت او نشوید یا خودتان را گول بزنید که به خاطر دوست داشتن و علاقه زیاد است؛ ولی به تدریج حس می‌کنید که بدبینی‌های او غیر قابل تحمل شده و به سر زدن‌های ناگهانی به محل کارتان و محدود کردن روابط خانوادگی گسترش می‌یابد. طوری شما را تحت نظر دارد که حس می‌کنید یک کارآگاه خصوصی استخدام کردند که می‌خواهد مچ شما را بگیرد. برای حریم خصوصی‌تان ارزشی قائل نیست و مدام تماس‌ها، پیام‌ها و رفت و آمدهای شما را چک می‌کند.
ادامه یافتن بدبینی، به نارضایتی بیشتر از زندگی منجر می‌شود و انبوهی از احساسات ناامیدی، غم، عصبانیت، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنید. در حالت شدیدتر اگر شکاکیت با ضرب و شتم هم همراه باشد، ممکن است چنان درماندگی و حقارتی در شما ایجاد شود که تنها راه رهایی را طلاق بدانید.

همسر شکاک | سهم شما در بدبینی همسرتان چقدر است؟
شرط اصلی ازدواج، داشتن تعهد است که به ماندگاری زندگی مشترک کمک می‌کند. سوال اساسی این است که چقدر به این تعهد پایبند بودید و این اطمینان را در همسر خود ایجاد کرده‌اید. نگاه کردن به جنس مخالف، گرم گرفتن با آن‌ها، مقایسه همسرتان با دیگران، بی توجه به او یا عدم ابراز عشق و علاقه، به تدریج باعث بدبینی در او می‌شود. برخی از افراد با افتخار از روابط قبلی خود صحبت می‌کنند؛ چه بسا به تدریح اثرات منفی آن مشخص می‌شود. 

Enjoyed this article? Stay informed by joining our newsletter!

Comments

You must be logged in to post a comment.

درباره نویسنده
Ali
Ali

محبوب ترین ها
آوریل ۲۳, ۲۰۲۰, ۱۱:۰۶ بعد از ظهر - مهدی 928
مهٔ ۴, ۲۰۲۰, ۶:۵۸ بعد از ظهر - علی
مارس ۲۲, ۲۰۲۰, ۱۰:۲۷ بعد از ظهر - مستانه
آوریل ۱۵, ۲۰۲۰, ۱۰:۰۰ بعد از ظهر - رحمان رامفر
آوریل ۲, ۲۰۲۰, ۸:۵۶ بعد از ظهر - reza